آکادمی جوان ماندن پاکو

خشک بودن پوست یک مشکل متداول است منتها افرادی بیشتر این مشکل را حس می کنند که برای زیبایی و جلوه پوستشان وقت ویژه صرف می کنند و به دنبال راهکاری برای رسیدن به نتیجه سریع تر هستند

برای رطوبت رسانی و دادن حس خوب به پوست خود هستند. ممکن است با استفاده از انواع لوسیون و کرم های حتی گران قیمت هم، نتیجه آن چنان مطلوب به دست نیاید.

بخش عمده رطوبت رسانی پوست از طریق تغذیه است که بهترین نوع رطوبت رسانی به پوست محسوب می شود و شاید اغلب نادیده گرفته شده.

گام 1: پوست خشک را باید بشناسی تا بتوانی به محض اینکه خشکی در پوستت اتفاق می افتد متوجه شوی.

در این پارت کاملا موضوع برایت شفاف می شود… پوست خشک چی هست، متوجه می شوی دقیقا چه زمان پوست تو درگیر خشکی می شود… برای رطوبت رسانی به پوست خشک چه چیز هایی بخوری… چه طور این غذاهای سالم را خوشمزه و جذاب درست کنی.

پوست خشک پوستی است که لایه بیرونی آن رطوبت ندارد.

خشکی در هر ناحیه از بدن مانند صورت، دست ها (مثلا ساق یا کف دست)  و پاها (به عنوان مثال مچ یا کف پاها) ممکن است اتفاق بیافتد.

پوست می تواند پوست پوست یا دچار خارش ، تحریک یا ملتهب ، شکسته و ترک خورده شود یا حتی خطوط و شکاف در پوست گاهی آن چنان عمیق است که خونریزی کند.

پوست دارای منافذ ریز یا تقریبا نامرئی، قرمزی غیر طبیعی می شود.

رنگی کدر یا خاکستری رنگ دارد.

هر فردی، حتی افراد دارای پوست چرب نیز در بازه های زمانی ممکن است این شرایط را تجربه کنند.

گام 2: روزهایی که پوست خشک را تجربه کردی به خاطر بیاور و حسش کن

احتمالا برایت اتفاق افتاده که به صورت غیر ارادی به صورت خود دست بزنی و حس کنی چقدر پوستت خشک و خشن است.

اگر از پوستت مراقبت نکنی و شرایط محیط هم مناسب نباشد مثلا خیلی گرم یا خیلی سرد باشد و یا رطوبت کافی در هوا وجود نداشته باشد، پوست بدنت بخصوص صورت و دستانت پوسته پوسته شده و دارای خطوط و ترک های پوستی می شود.

در جمع دوستانت در مقایسه پوستت با دیگران متوجه پوست خشک صورتت می شوی و آن قدر پوستت حساس است که نمی توانی مثل بقیه از ته دل بخندی و به لبخندی ملیح اکتفا می کنی، چون احساس می کنی پوستت می شکند.

با ادامه خشکی پوست، خارش و قرمزی پوست خواهی داشت و تمامی این حالات از حال بد بدنت خبر می دهد که تو را کلافه و بی حوصله می کند.

استفاده از کرم مرطوب کننده به تنهایی چاره ساز نیست و لوازم آرایشی شرایط را بدتر می کند.

متاسفانه خشکی پوست در طولانی مدت منجر به افتادگی و پیری پوست خواهد شد.

گام 3 : اجراء “8 تکنیک” برای داشتن بهترین پوست

1# بهره گیری مداوم از جودوسر

جودوسر دارای خواص ضد التهابی و ضد اکسید کننده است که می تواند به درمان پوست خشک کمک کند.

پیشنهاد ما

 • در این زمینه می توانی خودت خلاق باشی. دسر ها، میان وعده ها و وعده های خوب غذایی با آرد، پرک، بلغور جودوسر درست کنی.
 • آرد جودوسر را می توانی در انواع خورشت استفاده کنی.
 • کوکی جودوسر میان وعده ای با طعم به یاد ماندنی است.

2# نوشیدن شیر

شیر به عنوان یک ترمیم کننده در پوست خشک عمل می کند. برنامه غذایی حاوی شیر پوست خشک را بهبود می بخشد. می تواند باعث رهایی از پوست خشک شود، اما نه زمانی که بر پوست اعمال می شود.

تحقیقات نشان می دهد که برنامه غذایی حاوی شیر می تواند پوست خشک را بهبود بخشد. این مطالعه نشان داد که چربی موجود در شیر، به نام فسفولیپید، هنگامی که در برنامه غذایی موش ها وارد می شود، باعث بهبود خشکی می شود. تحقیق بیشتری لازم است تا ببینید آیا شیر آشامیدنی همان تاثیر را بر پوست در انسان دارد یا نه.

شیرطلایی

شیر طلایی که شیر زردچوبه نیز نامیده می شود، یک نوشیدنی هندی است که در فرهنگ غربی محبوبیت فراوانی دارد. این نوشیدنی که به رنگ زرد روشن است، به طور سنتی با گرم کردن شیر گاو و زردچوبه و ادویه های دیگر مانند دارچین و زنجبیل ساخته می شود.

شیر طلایی غنی از آنتی اکسیدان ها است.

در خصوص طرز تهیه شیر طلایی بخوان

تهیه شیر طلایی در خانه با پیروی از دستور العمل بالا آسان است. یک نوشیدنی خوشمزه و سالم است که با نوشیدن آن از مغز و قلب سالم، استخوان های قوی تر، هضم بهبود یافته و خطر کمتر بیماری ها بهره خواهی برد.

پیشنهاد ما

 • شیر برنج عسلی را برای رطوبت رسانی به پوست خشک می توانی در برنامه غذایی بگنجانی
 • گه گاه فرنی استفاده کن

شیر را در برنامه غذاییت داشته باش حتی اگر به صورت محدود باشد

3# عسل

عسل دارای خواص ضد التهابی و مرطوب کنندگی است که باعث زندگی بخشیدن به پوست خشک می شود. خوردن یا مالیدن عسل بر روی پوست خشک پیشنهاد می شود.

4# آلفا هیدروکسید اسیدها

اسیدهای هیدروکسی آلفا یک گروه از اسیدهای طبیعی موجود در غذاهاست شامل:

 • اسید سیتریک (در میوه های مرکبات یافت می شود)
 • اسید گلیکولیک (موجود در نیشکر)
 • اسید لاکتیک (در شیر و آب گوجه فرنگی یافت می شود)
 • اسید مالیک (در سیب یافت می شود)
 • اسید تارتاریک (یافت شده در انگور).

اسیدهای هیدروکسی آلفا معمولا برای بهبود شرایط پوستی مانند پوست خشک، چروک پوست یا آکنه استفاده می شود که در مقالات مربوط به رفع چروک نیز گفته شده است.

آلفا هیدروکسی اسیدها چگونه کار می کنند؟

به نظر می رسد که اسیدهای هیدروکسی آلفا باعث حذف لایه های بالایی سلول های مرده پوست می شوند. آنها همچنین می توانند ضخامت لایه های عمیق تر پوست را افزایش داده و باعث سفتی آن شوند.

5# آنتی اکسیدان ها

هنگامی که پوست شما خشک است، به این معنی است که شما در معرض عناصر هستی که سریع تر از آن که بدن بتواند خود را بازسازی کند سلول های پوستی را آلوده می کنند.

غذاهایی که غنی از آنتی اکسیدان ها هستند، می توانند باعث به حداقل رساندن آسیب سموم و کمک به بدن شما سلول های سالم شوند. اینجا می توانی برخی از غذاها که می توانند به تو در سالم تر  به نظر رسیدن پوستت، کمک کنند ببینی :

بلوبری

گوجه فرنگی

هویج

لوبیا

نخود فرنگی

عدس

6# مواد حاوی امگا 3

غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3 مانند ماهی سالمون و مغزهای تازه به داشتن پوست نرم و درخشان کمک می کنند.

اسید آلفا لینولنیک اسید (با نام اختصاری: ALA) سردسته اسیدهای چرب امگا 3 با منشا گیاهی هستند که به طور عمده در بذر کتان 55%، گردو، سبزی های برگ سبز به ویژه خرفه، دانه سویا و دانه ها و روغن های گیاهی وجود دارد.

روغن کتان، روغن زیتون، روغن سویا و روغن فندق روغن هایی هستند که از دانه های گیاهی بدست می آید که حاوی ALAهستند.

روغن بذر کتان از دانه های کتان و در تغذیه استفاده می شود.

در غذاها در سس سالاد استفاده می شود.

روغن کتان چگونه کار می کند؟

روغن کتان دانه منبع غنی اسیدهای چرب غیر اشباع مانند اسید آلفا لینولنیک است. اسید آلفا لینولنیک و مواد شیمیایی مرتبط با آن در روغن دانه کتان باعث کاهش التهاب می شود.

پیشنهاد ما

 • روزانه 5 عدد فندق خام در برنامه غذاییت بگنجان تا بتوانی همیشه از روغن طبیعی در فندق استفاده کنی
 • برای اینکه بتوانی امگا 3 را از منابع طبیعی تامین کنی باید بتوانی غذاهای متنوعی تدارک ببینی. طرز تهیه کتلت ماهی برای تو.

توجه کن : بذر کتان و سویا و فرآورده های سویا به دلیل استروژن زا بودن برای برخی افراد منع مصرف دارد و در کل باید به صورت کنترل شده و محدود استفاده شود و نباید افراط شود.

7# نوشیدن مایعات

نوشیدن مایعات به میزان 8 لیوان در شبانه روز به حفظ رطوبت پوست کمک خواهد کرد.

پیشنهاد ما

 • کمی خیار را رنده کن و میزان 1 قاشق غذاخوری سرکه انگبین و چند قطره آب لیمو به آن اضافه کن و به همراه یک لیوان آب بریز و ترکیب را نوش جان کنی.
 • کاهو سرکه انگبین یا کاهو سکنجبین (بهتر است خانگی با شکر سرخ درست کنی)  میل کن و لذت ببر
 • بعضی دانه ها آب را در خود نگه می دارند پس می توانی از یک قاشق مرباخوری از این دانه های لعاب دار مانند خاکشیر، تخم شربتی، بارهنگ در یک لیوان آب بریزی و سپس آب را بنوشی زیرا این دانه ها رطوبت بیشتری در خود نگه می دارند و به تدریج این آب را جذب بدن می شود. از آن ها برای رطوبت رسانی استفاده کن

8# لسیتین

لسیتین یک چربی است که در سلول های بدن ضروری است.  

در بسیاری از غذاها، از جمله سویا و زرده تخم مرغ یافت می شود.

در ویدئو های آینده برای بررسی عوامل محیطی که پوست را خشک می کنند و به خشکی پوست دامن می زنند و راهکارهایی که به صورت موضعی (از طریق پوست) نتایج فوق العاده برای تو می سازد می پردازیم. با ما همراه باش.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 2 =