مراقبت از پوست+۵راهکار اساسی برای آن!

5راهکار مراقبت پوست

مراقبت از پوست برای زیبایی وجوانی صورت اهمیت زیادی دارد. بدون توجه و مراقبت، از داشتن نعمت پوست زیبا و شاداب بی‌بهره خواهیم شد. در این مقاله می‌خوانید که چرا مراقبت از پوست از اهمیت بالایی برخوردار است و چه کارهایی باید انجام دهیم تا پوستی سالم داشته باشیم؟

“یک لحظه غفلت، یک عمر پشیمانی” حتماً این ضرب‌المثل معروف به گوشتان خورده است. غفلت و اهمیت ندادن به هر مسئله‌ای در آینده پشیمانی به بار می‌آورد. ما اینجا می‌خواهیم درباره اهمیت دادن به پوستتان با شما صحبت کنیم. می‌خواهیم به شما گوشزد کنیم که از مراقبت از پوستتان غفلت نکنید، چراکه پوست بزرگترین عضو بدن و سلامتی آن نیازمند توجه و مواظبت کردن است.

اگر از اکنون به این فکر نباشید، ۳۰ سال دیگر با دیدن پوست آسیب دیده‌تان حسرت می‌خورید که چرا به مراقبت از پوستتان اهمیتی ندادید. مراقبت از پوست فقط برای سلامت پوست و شادابی آن نیست، به دنبال آن زیبایی چهره و بدنتان ماندگار خواهد شد.

پس از هم اکنون دست به کار شوید و راهکارهایی که ما برای مراقبت از پوست در این مقاله آورده‌ایم را دنبال و عملی کنید، مطمئن باشید پشیمان نخواهید شد!

 

پوست چیست؟

در ابتدا قصد داریم تعریفی از پوست به شما ارائه دهیم. پوست بزرگترین ارگان بدن است و مانند یک محافظ عمل می‌کند؛ یعنی از اعضای داخلی بدن محافظت کرده و مانع ورود میکروارگانیسم‌ها و آسیب رساندن به بدن می‌شود.

میکروارگانیسم‌ها جاندارانی هستند که با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند، مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها.

درواقع پوست به دلیل اینکه روی سطح خودش PH اسیدی تولید می‌کند، مانع ورود میکروارگانیسم‌ها می‌شود. همچنین پوست قابلیت تنظیم دمای بدن را دارد، یعنی از طریق تعریق دمای بدن تنظیم می‌شود.
نکته قابل توجه درباره پوست این است که یکپارچگی آن باید حفظ شود، یعنی اگر آسیبی به هر نقطه از پوست بدن وارد شود، خطرات زیادی بدن را تهدید می‌کند.

سه لایه اصلی پوست

پوست به سه لایه اصلی اپیدرم، درم و هیپودرم تقسیم می‌شود. سلول‌های پوست، پروتئین و رنگدانه در لایه اپیدرم که همان قسمت بیرونی پوست است، وجود دارد.
لایه میانی پوست که درم نام دارد، شامل بافت همبند سخت، فولیکول‌های مو، غدد چربی، سلول‌های پوست و گیرنده‌های حسی است.
هیپودرم که به لایه زیرین پوست گفته می‌شود، شامل این موارد زیر است:
سلول‌های چربی: برای ذخیره کردن انرژی
شبکه هایی از عروق عصبی و خونی: برای تغذیه و ارتباط پوست با سایر بخش‌های بدن
بافت لیفی: متشکل از الیاف کلاژن و الاستین است که خاصیت انعطاف پذیری به پوست می‌دهد
هیپودرم همچنین موجب تعادل گرمایی بدن و حفظ دما می‌شود یعنی مثل یک عایق عمل می‌کند.

تا جوان هستید به پوستتان برسید!

درمان پوست در سنین پیری و سالخوردگی بسیار سخت تر از سنین جوانی است؛ به این دلیل که در دوران پیری پوست دستخوش تغییرات زیادی می‌شود.
لایه بیرونی پوست یعنی اپیدرم نازک‌تر و خشک‌تر می شود. از حجم چربی پوست کاسته شده و خاصیت حفاظتی پوست کاهش می‌یابد و پوست به راحتی دچار آسیب می‌شود.
در دوران پیری تعداد سلولهای حاوی رنگدانه کاهش یافته و پوست رنگ پریده و شفاف می‌شود.
لکه‌های پوستی قهوه‌ای رنگ نیز روی پوست بخصوص پوست افرادی که بیشتر در معرض آفتاب قرار دارند، پدیدار می‌شود.
در نتیجه بخاطر نازک‌تر و شکننده‌تر شدن پوست در دوران پیری، ترمیم آسیب‌های وارد شده به آن نیازمند زمان بیشتری نسبت به پوست جوان است، برای مثال زخم تا چهار برابر کندتر بهبود می‌یابد.
به همین خاطر است که اصرار داریم مراقبت از پوست از سنین جوانی صورت گیرد تا در دوران پیری به این مشکلات گرفتار نشوید.

برای مراقبت از پوست چه کنیم؟

حال که به این نکته مهم رسیدیم که مراقبت پوستی باید از سنین جوانی آغاز شود، به این بحث می‌پردازیم که چگونه باید انجام شود.
قبل از اینکه بخواهیم بگوییم که برای مراقبت از پوست چه راهکارهایی وجود دارد، باید بدانید که نوع پوستتان چیست و بسته به نوع آن چه اقداماتی باید انجام دهید.
پوست چرب، خشک، معمولی، حساس و ترکیبی، پنج نوع پوستی هستند که می‌خواهیم آن‌ها را بررسی کنیم.

چرب: ترشح بیش از حد طبیعی غده‌های چربی پوست باعث چرب شدن آن می‌شود. افرادی که پوست چرب دارند، همواره از این مشکلات رنج می‌برند: ظاهر براق پوست، منافذ باز پوست، آکنه و جوش و قرار نگرفتن مواد آرایشی روی پوست.

خشک: عدم تولید چربی علت اصلی ایجاد این نوع پوست است. نشانه اصلی این نوع پوست، ترک پوستی، خارش و پوسته پوسته شدن است.
پوست خشک با پوست دهیدراته متفاوت است. رطوبت کم و کمبود آب موجب ایجاد پوست دهیدراته می‌شود.

معمولی: در این نوع پوست تولید چربی متعادل بوده و ظاهر پوست صاف و یکدست است. جریان خون مناسب است و منافذ پوستی کوچک هستند. در نوع پوست‌ها جوش و چین و چروک به نسبت کمتر از سایر پوست‌ها ایجاد می‌شود.

حساس: پوستی است که در برابر عوامل خارجی مانند نور آفتاب، شرایط آب و هوایی، محصولات آرایشی و بهداشتی و مواد غذایی سریعاً تحریک شده و به صورت التهاب، خارش، قرمزی، جوش و … واکنش نشان می‌دهد.

ترکیبی: در این نوع پوست قسمت‌های پیشانی و بینی (که به شکل T است) چرب بوده و سایر نقاط پوست صورت خشک است.
در ادامه می‌خواهیم به شما راهکارهای مراقبت از پوست را ارائه دهیم، ناگفته نماند که شما باید با توجه به نوع پوست خود این راهکارها را انجام دهید. اگر نمی‌توانید نوع پوست خود را تشخیص دهید باید با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

مراقبت از پوست با ۵ راهکار اساسی

اگرچه راهکارهایی که قرار است به شما معرفی کنیم عمدتاً برای پوست صورت به کار می‌رود، اما به دلیل اینکه پوست نواحی مختلف بدن مانند گردن و دست‌ها نیز در برابر پیری آسیب‌پذیرند، این راهکارها برای این نواحی نیز کاربردی است.

۱. روتین روزانه پوستی را اولویت خود قرار دهید

روتین پوستی به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که در طول روز با انجام دادن آن‌ها به سلامت پوستمان کمک خواهیم کرد. برای مثال استفاده از مرطوب کننده و شوینده مناسب پوست از جمله این اقدامات است.
اینکار بهتر است یک بار در صبح بعد از بیدار شدن از خواب و بار دیگر قبل از خوابیدن باشد. در ادامه به شرح اقداماتی که باید انجام شود، می‌پردازیم:

پاکسازی پوست: در ابتدا باید پوست را با شوینده مناسب پاک کنید. حتما دقت داشته باشید که شوینده باید مناسب نوع پوستتان باشد.

تونر: این محصول مراقبتی منافذ پوست را پاکسازی کرده و مواد مغذی آن را تأمین می‌کند.

مرطوب کننده و آبرسان‌ها: مرطوب کننده‌ها مخصوص کسانی است که پوست خشک دارند زیرا کمی چرب هستند.

آبرسان‌ها نیز مخصوص پوست‌های دهیدراته است تا آبرسانی به این پوست انجام شود. آبرسان‌ها معمولا از چربی کمی برخوردارند، بنابراین می‌توان برای پوست‌های چرب نیز استفاده کرد.

کرم دور چشم: باید گفت که کرم دور چشم از واجبات است چراکه به دلیل حساس بودن، بیشتر دچار چین و چروک و کدری می‌شود و به همین خاطر نیازمند مراقبت بیشتر است.

 

۲. کرم ضد آفتاب را هیچوقت فراموش نکنید

اشعه ماوراءبنفش با نفوذ در پوست، آسیب‌های زیادی مانند سرطان پوستی، لکه‌ها و چین و چروک‌های پوستی را ایجاد می‌کند. از کودکان گرفته تا مرد و زن و پیر و جوان، همگی باید استفاده از کرم ضد آفتاب را در برنامه زندگی خود قرار دهند. استفاده از کرم ضد آفتاب در تمام فصول سال توصیه می‌شود.

 

۳. تغذیه و سبک زندگی سالم داشته باشید

برای اینکه زندگی سالم و تغذیه سالم داشته باشید، این موارد را انجام دهید:
آب زیاد بنوشید
سیگار نکشید
کافئین مصرف نکنید
الکل نخورید
ورزش کنید
مصرف قند و شکر را کم یا قطع کنید
میوه و سبزیجات زیاد بخورید
روغن زیتون مصرف کنید
استرس و اضطراب را از خود دور کنید

 

۴. از مکمل‌ها و مواد غذایی کلاژن‌ساز غافل نشوید

برای مراقبت و جوانسازی پوست از موادغذایی یا مکمل‌هایی که کلاژن‌ساز هستند استفاده کنید.
موادغذایی سرشار از پروتئین، ویتامین‌های Aو Bو E و C ، اسیدهای چرب امگا ۳ ، روی، سلنیوم و آنتی‌اکسیدان‌ها برای این امر بسیار مؤثرند.

 

۵. خواب کافی و با کیفیت داشته باشید

در وهله اول باید در طول شبانه روز از خواب کافی بهره‌مند باشید. بین ۶ تا ۸ ساعت خوابیدن در طول روز کافی است.
خواب کافی و با کیفیت استرس و اضطراب را از بدن دور می‌سازد. استرس و اضطراب در بدن باعث تولید هورمون‌های استرس شده که باعث ایجاد چین و چروک می‌شوند.
همچنین با خواب کافی ترمیم سلول‌های پوستی به خوبی انجام می‌شود که این مسئله برای سلامت پوست بسیار مهم است.

 

کلام آخر:

در این مقاله آموختید که برای مراقبت از پوست ابتدا باید نوع پوستتان را بشناسید و محصولات مناسب را انتخاب کرده و سپس روتین مراقبتی منظمی را در برنامه روزانه‌تان قرار دهید.

همچنین اشاره شد که استفاده از کرم ضدآفتاب، مصرف مواد غذایی سالم، مکمل‌ها و خواب کافی نیز برای مراقبت از پوست مهم هستند.

دیگر مقالات من درباره جوانسازی و زیباسازی پوست را دنبال کنید.

نجمه معینی هستم، کارشناس فرهنگی. تجربه کار در خبرگزاری‌ها و رپورتاژنویسی دارم ولی علاقه من تو حوزه محتوانویسی و مطالعه کتاب است.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسه
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • دسترس پذیری
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه