علل کم کاری تیروئید و راه کارهای مقابله با آن

در این تحقیق با دلایل کم‌کاری غده تیروئید آشنا می‌شوید، و در ادامه ۳ راهکار برای رفع کم کاری تیروئید بطور کامل بررسی شده است.

غده تیروئید و بیماری های مربوط به آن جز مسائلی که این روزا فکر و جسم خیلی از افراد را درگیر خودش کرده است . خب طبق معمول اولین اثرات بیماری روی ظاهر افراد تاثیر میگذارد.شاید شما هم مثل من افرادی در بستگان خودتون داشته باشید که غذای زیادی مصرف نمیکنن ولی اضافه وزن بالایی دارند که خودش از نشانه های تیروئید کم‌کار است.
تیم تحقیقاتی سعی کرده در این مطلب به این بپردازد و راه کار و پیشنهادات خوبی را خدمت شما داشته باشد. تا پایان این محتوا همراه ما باشید.

غده تیروئید چیست ؟

تتیروئید یک غده کوچک‌ بال پروانه ای شکل است که درست زیر سیب گلو قرار گرفته است . این غده در تمام آدم های سالم قرار دارد و موادی به نام هورمون را ترشح میکند.

غده تیروئید چه کاری انجام میدهد ؟

 

هورمون هایی به نام تیروکسین و تری یدوترونین را ترشح و وارد خون میکند . این هورمون ها از طریق خون به تمام بدن میروند و به بدن میگویند با چه سرعتی کار کند و انرژی مصرف کند.

تنظیم میزان هورمون تیروئید

میزان هورمون ترشح شده از این غده تحت کنترل هورمون دیگری به نام TSH است که از غده هیپوفیز ترشح می شود و این هورمون نیز خود تحت کنترل ترشح هورمون دیگری به نام تیروتروپین از غده هیپوتالاموس در مغز است، کم و یا زیاد شدن هر کدام از این هورمون ها می تواند باعث ایجاد شرایطی شود که به دنبال آن شرایط عوارضی را در بدن ایجاد و موجب بیماری می شود.

فولیکول‌های غده تیروئید

غده تروئید که بزرگترین غده درون ریز در بدن می باشد از واحدهایی به نام فولیکول شکل گرفته که وظیفه تأمین ید و در حقیقتت جذب و انتقال آن، ساخت هورمونهای تیروگلوبولین، ترشح هورمونها به درون خون و اتصال ید برای ساخت هورمون تیرویید را بر عهده دارد.

کم کاری غده تیروئید چیست؟

کم کاری تیروئید نوعی اختلال هورمونی است که می تواند باعث عوارض متعددی در بدن شود. از آنجایی که هورمون های تیروئیدی نقش بسیار مهمی در متابولیسم بدن دارند کمبود این هورمون ها در بیماری کم کاری غده تروئید بر متابولیسم کل بدن تاثیر گذار است.

عوارض کم کاری غده تیروئید بر بدن

با اثر این بیماری روی قلب ضربان آن کاهش پیدا کرده و قدرت انقباض قلب کم می شود. به همین علت شما دچار کاهش فشار خون شده و احساس سرگیجه و بی حالی می کنید. در نتیجه باید مواظب باشید تا در اثر سرگیجه و بی حالی دچار سانحه نشوید.

همچنین در اثر کمبود هورمون های تیروئیدی سیستم تنفس هم آسیب دیده، دپرسیون تنفسی و یا حتی آپنه (قطع شدن تنفس در خواب که با قطع شدن جریان اکسیژن ورودی باعث بیدار شدن از خواب می شود ) ایجاد می شود و در نتیجه اندام های بدن، خصوصا مغز، اکسیژن کافی دریافت نمی کنند.

کمبود متابولیسم در مغز امکان دارد شما را با کمبود حافظه روبرو کرده و باعث نوروپاتی شود.

جدا از صدماتی که کم کاری تیروئید به قلب، مغز و ریه وارد می کند با تغییراتی که در چهره شما ایجاد می شود بادی ایمیج یا تصور شما از خودتان تخریب شده و ممکن است به افسردگی مبتلا شوید. به طور مثال ریزش موی سر غیر قابل بازگشت، خشکی و کلفتی پوست، پف کردگی صورت به ویژه پلک و زبان، تورم کل اعضای بدن علی الخصوص پا ها، در کنار خشن تر شدن صدا نشانه هایی از پیشرفت کردن بیماری می باشند.

از آنجایی که شما احساس کم حوصلگی و بی حالی می کنید یا به عبارت دیگر خیلی زود انرژی و انگیزه تان برای شروع کار ها را از دست می دهید، تصور شما در توانایی هایتان به عنوان عضوی از جامعه نیز به شدت آسیب می بیند.

کاهش میل جنسی و توانایی باروری در هر دو جنس هم از عوارض دیگر این بیماری می باشد.

هورمون های بدن مرتبا در حال اثر گذاری بر یکدیگر هستند به طوری که با کاهش هورمون های تیروئیدی مسیر های عصبی احساس خوشحالی در شما هم آسیب دیده و زمینه را برای ایجاد افسردگی و تبعات آن ایجاد می کند.

کاهش متابولیسم بدن و بی تحرکی ناشی از بی حالی حتی به سیستم گوارش هم آسیب رسانده و با کم کردن تحرکات لوله گوارش باعث یبوست و عوارض همراه آن از جمله بواسیر یا درد و خونریزی در مقعد می شود.

گواتر یا بزرگ شدن غده تیروئید از علائمی است که می تواند نه تنها در پر کاری بلکه در کم کاری تیروئید هم ظاهر شود. با بزرگ شدن این غده که در مسیر تنفس و بلع قرار دارد ممکن است به سختی در تنفس و بلع دچار شوید.

متأسفانه در بیماری کم کاری تیروئید به علت کم شدن متابولیسم، عدم تحرک و کم حالی، شما علی رغم کم شدن اشتهایتان به طور ناگهانی چاق می شوید.

تاثیر کم کاری تروئید بر کودکان چیست؟

نوزادان

در نوزادان علائم در چند هفته ابتدایی یا چند ماه اول پس از تولد رخ می‌دهد. معمولا علائم خفیف هستند و به همین جهت ممکن است از سوی والدین یا پزشک نادیده گرفته شوند.

علائم احتمالی به شرح زیر است:

 • زرد شدن پوست و سفیدی چشم
 • یبوست
 • عدم تغذیه کافی
 • سردی پوست
 • کاهش فعالیت و بیشتر خوابیدن
 • کمتر شدن گریه
 • تنفس بلند
 • زبان بزرگ

علائم در کودکان نو پا

علائم ناشی از کم کاری تیروئید ممکن است در کودکان نوپا متفاوت باشد که این موارد به شرح زیر است:

 • داشتن قدی کوتاه‌تر از متوسط
 • داشتن اندام‌های کوتاه‌تر از متوسط
 • دیر رشد کردن دندان‌ها
 • کند شدن رشد ذهنی
 • ضربان قلب کندتر از حد متوسط
 • شکنندگی مو

از ویژگی‌های ظاهری نیز می‌توان به پف صورت اشاره کرد.

آیا کم‌کاری تیروئید در بارداری مشکل‌ساز است؟

در صورت عدم درمان، کم‌کاری تیروئید در دوران بارداری می‌تواند سلامت مادر و جنین را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، داروهای تیروئید می‌توانند به جلوگیری از بروز این مشکلات کمک کنند و مصرف آن‌ها در دوران بارداری بی‌خطر است. بسیاری از زنانی که تحت درمان با داروهای هورمون تیروئید هستند، در دوران بارداری به دوز بالاتری نیاز دارند. بنابراین اگر متوجه شویم که باردار هستیم، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیریم.

علل کم کاری تیروئید و راه کارهای مقابله با آن

درمان کم‌کاری تیروئید

کم‌کاری تیروئید با جایگزینی هورمون‌هایی که تیروئید دیگر قادر به ساخت آن‌ها نیست، درمان می‌شود. قرص لووتیروکسین، مشابه هورمونی است که غده تیروئید سالم می‌سازد. پزشک ممکن است مصرف دارو را صبح قبل از صرف صبحانه توصیه کند.
پزشک حدود ۶ تا ۸ هفته پس از شروع مصرف دارو، آزمایش خون درخواست نموده و در صورت نیاز دوز دارو را تنظیم می‌کند. هر بار که دوز تنظیم می‌شود، آزمایش خون مجدد ضرورت می‌یابد. پس از رسیدن به دوز مناسب، ارزیابی تیروئید با آزمایش خون هر ۶ ماه و سپس یک بار در سال توصیه می‌شود.

کم‌کاری تیروئید معمولا به طور کامل با مصرف داروهای هورمون تیروئید کنترل می‌شود، البته تا زمانی که دوز توصیه شده را طبق دستورالعمل مصرف کنیم. هرگز نباید بدون مشورت با پزشک خود، مصرف دارو را قطع کنیم. مصرف بیش از حد این داروها بدون مشورت با پزشک می‌تواند باعث اختلالات جدی، مانند مشکلات قلبی یا پوکی استخوان، شود.

رژیم غذایی در در مان تروئید کم کار شامل چه مواردی است؟

 

به سراغ منابع غذایی یددار بروید

شیر

پنیر

تخم مرغ کامل

نمک خوراکی یددار

ماهی آب شور

جلبک دریایی

سلنیوم بخورید

سلنیوم (Se) دیگر ماده معدنی است که برای فعال کردن هورمون‌های غده تیروئید لازم است. همچنین این ماده خواص آنتی‌اکسیدانی دارد، پس می‌تواند از غده تیروئید در برابر رادیکال‌های آزاد به خوبی محافظت کند.

ماهی تن
میگو
آجیل برزیلی
ژامبون
تخم مرغ
بلغور جو دوسر
برنج قهوه‌ای
گوشت گاو
بوقلمون
مرغ

برای تیروئید کم کار روی بخورید، غذاهای زیر سرشار از روی هستند.

صدف
مرغ
حبوبات
دانه کدو تنبل
ماست
گوشت گاو
خرچنگ
غلات غنی شده

همچنین مواد غذایی شامل آهن ، ویتامین آ ، ب ، ث ، ای ، د ، امگا ۳ و غلات و دانه های بدون گلوتن که شامل گندم سیاه ، برنج ، کینوا ، تخم کتان و دانه چیا بسیار موثر هستند.

و در آخر باید بگوییم

تیم تحقیقاتی ما سعی کرد در این مقاله اطلاعات مفیدی راجع به غده تروئید ،عملکرد آن ، هورمون های آن ، علائم و عوارض کم کاری تروئید و در آخر راه کنترل آن در اختیار شما عزیزان بگذارد .

کم‌کاری تیروئید یا تیروئید کم‌کار می‌تواند بر سلامت جسم و کیفیت زندگی شما تأثیر مستقیمی داشته باشد. برای درمان کم کاری تیروئید، علاوه بر مراجعه به پزشک متخصص، از راهکارهای ساده نظیر آنچه در این مقاله گفته شد استفاده کنید تا بتوانید درمان را تسریع کنید.

راه‌حل‌های گفته‌شده برای تمامی افراد قابل‌استفاده است. چراکه به سبک زندگی و تغذیه سالم مرتبط است. امید است که شما عزیزان بهره کافی را از این مطالب برده باشید.

احسان سیدآبادی هستم، عاشق گویندگی و تولید محتوا

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسه
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • دسترس پذیری
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه